رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان هشدار داد: پیک هفتم کرونا در استان

 | تاریخ ارسال: 1401/4/28 | 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان هشدار داد:
پیک هفتم کرونا در استان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به افزایش بستری‌های کرونایی و موارد مثبت سرپایی در سطح کشور و استان گفت: افزایش موارد مثبت سرپایی، منجر به افزایش بستری‌های کرونایی در هفته‌های آتی و آغاز پیک هفتم کرونا می‌شود.
پایگاه خبری وبدا-زنجان، دکتر حسن بختیاری در گفتگوی زنده تلویزیونی با بخش خبری ساعت۲۰ شبکه استانی اشراق اظهار کرد: کرونا در موج جدید با علائم مشابه قبل شامل تب، سردرد، بدن‌درد، علائم تنفسی و گاهاً علائم گوارشی ظاهر می‌شود.
وی خاطرنشان کرد:  تا کنون سویه‌های BA۱ و BA۲ بیشتر شایع بود که دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می‌کرد ولی موج هفتم با شیوع سویه‌های BA۴ و BA۵ آغاز شده که قسمت‌های تحتانی ریه را درگیر می‌کند و علائم شدیدتری بروز می‌دهد و احتمال بستری، بدحال شدن و مرگ‌ومیر در آن بیشتر است.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان واکسیناسیون را از مهم‌ترین راهکارهای کنترل موج هفتم کرونا عنوان کرد و افزود: همه‌ی شهروندانی که ۶ماه از آخرین دوز واکسن کرونای آنان گذشته است، باید برای دریافت دوز یادآور به پایگاه‌های واکسیناسیون مراجعه کنند.
وی رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دیگر عامل مهم در پیشگیری از ابتلا به کرونا برشمرد و اظهار کرد: فاصله‌اجتماعی حداقل دو متری در فضاهای بسته ضروری است.
دکتر بختیاری اثربخشی کافی واکسن‌های موجود در مقابل سویه‌های جدید کرونا را تایید کرد و گفت: هم واکسن‌هایی که برپایه‌ی پروتئین هستند و هم واکسن‌هایی که بر پایه‌ی ویروس کشته شده هستند، در حال حاضر قابل استفاده‌اند و هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.
 

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 1980 بار   |   دفعات چاپ: 30 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر